Trasy Enduro – czym się charakteryzują?
Trasy Enduro zostały specjalnie wyprofilowane i umieszczone daleko od szlaków pieszych. Przeznaczone są wyłącznie dla osób chcących spędzić czas aktywnie na dwóch kółkach w górskim terenie. Dzięki temu, że oddalone są od ścieżek dla pieszych turystów, można poruszać się na nich bezpiecznie i bez obaw – nawet z dużą prędkością! Trasy mają różne stopnie trudności i oferują liczne ciekawe przeszkody. Podczas ich tworzenia nie zapomniano również o bandach ułatwiających pokonywanie ciasnych zakrętów oraz o miejscach do wytracania prędkości. Warto dodać, że trasy te są jednymi z nielicznych w kraju, gdzie do początkowego punktu każdej trasy można wyjechać koleją krzesełkową lub gondolą.
Stopnie trudności
Do dyspozycji miłośników dwóch kółek oddanych jest pięć tras o różnej długości i stopniach trudności – łącznie 13 km tras! Trasy Szczyrk Enduro Trails by TREK oznaczone są kolorami – niebieskim, czerwonym oraz czarnym. Dzięki temu szybko można dowiedzieć się, jakim poziomem trudności odznacza się dana trasa. Trasy niebieskie to propozycja dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych – jest ona wygładzona i wyprofilowana. Trasy czerwone można określić jako trudne i nieco bardziej wymagające umiejętności technicznych. Na trasie pojawiają się naturalne przeszkody, m.in. w postaci kamieni i wystających korzeni. Do najtrudniejszych należą trasy oznaczone kolorem czarnym. Dedykowane są tylko doświadczonym, świetnym technicznie rowerzystom. Poza naturalnymi przeszkodami można spotkać na trasie m.in. ciasne zakręty i spory spadek terenu.
O trasach w kilku słowach
Trasa 1 Hip HopA Air – jej długość to 2300 m, średnie nachylenie wynosi 8,4%, a spadek to 193 m. Dedykowana jest początkującym i średniozaawansowanym rowerzystom. Rozpoczyna się na Zbójnickiej Kopie (górna stacja kolei krzesełkowej), kończy się na Hali Skrzyczeńskiej. Przejazd nią jest stosunkowo spokojny, wolny i bezpieczny. Trasa cechuje się równą, dobrze utwardzoną nawierzchnią.
Trasa 1 Hip HopA Flow – jw. Dla początkujących i średniozaawansowanych. Ma długość 5600 m, nachylenie około 7,5% i spadek 420 m. Zaczyna się na Hali Skrzyczeńskiej, kończy się przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Nawierzchnia jest utwardzona, równa, niemal bez podjazdów, dużo stolików, hopek i band. Można na niej nieźle poskakać, ale wszystkie przeszkody można też pokonać powoli – idealna trasa do spokojnego, bezpiecznego zapoznania się ze standardowymi atrakcjami na trasach rowerowych!
Trasa 2 Otik – to już propozycja dla rowerzystów średniozaawansowanych i zaawansowanych. Ma długość 2850 m, średnie nachylenie 12,6%, spadek 360 m. Zaczyna się na Hali Skrzyczeńskiej (niedaleko Hip HipA Flow), a kończy w Solisku – kilka minut od dolnej stacji kolejki gondolowej. Trasa niezwykle widokowa, prowadzi przez malownicze lasy i polany. Wiele naturalnych przeszkód (w tym pnie, korzenie, kamienie, uskoki), liczne hopki i bandy
Trasa 3 Zbój – 1512 m długości, nachylenie 12,6%, spadek 190 m. Rozpoczyna się na Małym Skrzycznem, a kończy tam, gdzie zaczyna powyższa trasa Otik. Ścieżka jest naturalna, dość wąska i kręta. Propozycja zdecydowanie dla zaawansowanych.
Trasa 4 Otesanek – niedługa trasa, bo licząca 723 m, średnie nachylenie 16,6%, spadek 120 m. Trasa trudna, tylko dla zaawansowanych rowerzystów. Zdecydowanie wymagane na niej są zabezpieczenia w postaci kasku i ochraniaczy!
Trasa 5 Loop 1 – na zakończenie jeszcze jedna trasa łatwa, a w zasadzie najłatwiejsza ze wszystkich. Ma długość 650 m i średnie nachylenie 6%. Mieści się na Hali Skrzyczeńskiej (ma postać pętli). Całość urządzona jest tak, aby każdy czuł się na trasie bezpiecznie i był bezpieczny. Śmiało mogą skorzystać z niej całe rodziny, również z małymi dziećmi.