Wisła kojarzy się przede wszystkim z długimi tradycjami narciarskimi. Do dyspozycji narciarzy jest tu prawie 30 wyciągów narciarskich (w tym 7 krzesełkowych) i ponad 20 km tras zjazdowych. Historia sportów na nartach sięga w Wiśle XIX wieku. Można się z nimi zapoznać w unikatowym Muzeum Narciarstwa, gdzie szczególną uwagę zwraca kolekcja sprzętu narciarskiego i zabytkowych nart.
Najsłynniejszym mieszkańcem Wisły jest Adam Małysz, legendarny skoczek narciarski. W mieście działa Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza, gdzie można zobaczyć, m.in. nagrody zdobyte przez Orła z Wisły podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule za zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Adam Małysz ma w Wiśle swój nietypowy pomnik. Wykonano go z białej czekolady. Czekoladowy Adam Małysz waży 180 kilogramów i mierzy 2,5 metra wysokości. Przesłodko!
Wśród atrakcji w Wiśle dla rodzin z dziećmi znajduje się Aleja Podań i Legend. Zobaczymy tu rzeźby bohaterów regionalnych baśni i opowieści. Interesującym miejscem jest także Zabytkowy Park Przygód. Tworzą go miniatury słynnych budowli leżących na szlaku rzeki Wisły, biorącej swoje źródła nieopodal miasteczka. Zabytkowe zamki, pałace i kościoły wykonano z różnokolorowej mozaiki. Maskotką Wisły jest Niedźwiadek. W mieście utworzono szlak, którym można wędrować śladem tego przesympatycznego zwierzęcia. Dzieciom spodoba się także plac zabaw, który zorganizowano na górnej stacji kolei krzesełkowej Skolnity.
Wśród zabytków w Wiśle warto zwrócić uwagę na architekturę drewnianą. Opłaca się odwiedzić pochodzącą z 1930 roku chałupę zwaną Chatą Kocyana, w której działa Izba Pracy Twórczej imienia tego słynnego beskidzkiego artysty ludowego. Przy Muzeum Beskidzkim z kolei funkcjonuje Enklawa Budownictwa Drewnianego, którą tworzą: kuźnia, chałupa kumornika oraz pasterska kolyba z koszorem, czyli specjalnym ogrodzeniem z tynin. Najstarszym budynkiem w mieście jest leśniczówka z 1863 roku zwana Izbą Leśną na Przysłopiu. Niektóre hotele w Wiśle swym wystrojem również nawiązują do regionalnej, góralskiej stylistyki. Na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego leży kaplica Świętej Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu. Wchodzi ona w skład kompleksu należącego do rezydencji prezydenta kraju, zwanej potocznie „Zamkiem Prezydenta”.
Największą atrakcją Wisły jest jednak natura. Do miejsc, które należy odwiedzić, będąc w tej okolicy należą źródła Wisły, najdłuższej polskiej rzeki. Za źródła Wisły uważa się wysięki Czarnej Wisełki oraz źródło białej Wisełki, zlokalizowane na stokach Baraniej Góry. Strumienie te łączą się ze sobą w zbiorniku Wisła-Czarne, z którego wypływa Wisełka, nosząca nazwę Wisła dopiero po połączeniu z potokiem Malinka.
Szczyrk to świetna baza wypadowa do zwiedzania najciekawszych miejscowości Beskidu Śląskiego. Zarówno Wisła, jak i Ustroń czy Brenna kryją w sobie wiele ciekawych i nietuzinkowych miejsc, które warto odwiedzić. Ze Szczyrku można do nich dotrzeć szybko i wygodnie. Zapraszamy w Beskidy, nie tylko by cieszyć się górami, ale także by pozwiedzać miejscowości o długiej historii i ciekawej kulturze.