Bolek i Lolek – garść historii
Warto w kilku słowach wspomnieć o Bolku i Lolku, bowiem jest to jedna z najsłynniejszych polskich kreskówek, którą pokochały całe pokolenia Polaków. W czasach swej świetności bajka ta emitowana była w wielu krajach na całym świecie, gdzie zyskała równie pozytywny odbiór co w Polsce. Co więcej, to właśnie Bolek i Lolek stali się bohaterami pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu animowanego (Wielka podróż Bolka i Lolka z 1977 roku). Wtedy też po raz pierwszy przemówili.
Historia niesfornego duetu rozpoczyna się w 1963 roku, kiedy Władysław Nehrebecki, polski reżyser i scenarzysta, tworzy pierwsze scenariusze. Jak sam przyznał, inspiracją do stworzenia postaci byli jego synowie, którzy jako dzieci również miewali rozliczne przygody i niebanalne pomysły na spędzanie czasu wolnego na podwórku. Pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka został wyemitowany w 1963 roku. Od tego czasu powstały łącznie 183 odcinki krótkometrażowe (9 serii + 9 odcinków edukacyjnych), a także 2 filmy pełnometrażowe oraz 3 filmy pełnometrażowe montażowe. Ostatnie filmy o przygodach zabawnych bohaterów zostały nakręcone w 1986 roku. Później próbowano wznowić produkcję, jednak bezskutecznie.
Bolek i Lolek – garść ciekawostek
Wszystkie bajki opowiadające o perypetiach Bolka i Lolka zostały stworzone w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającym już od 1947 roku i będącym jednym z zaledwie pięciu studiów animacji, jakie powstały w Polsce za czasów PRL-u. W roku 1997 zorganizowany został plebiscyt na Dobranockę wszech czasów, w którym bajka Bolek i Lolek zajęła pierwsze miejsce! Przebiła nawet takie hity jak m.in. Smurfy, które wówczas zajęły drugie miejsce.
Nie każdy wie, ale Bolek i Lolek to tylko zdrobniałe imiona bohaterów. Tak naprawdę to Bolesław (Bolek) i Karol (Lolek). Skąd w ogóle pomysł na takie imiona? Twórca zaczerpnął je z przedwojennego filmu Bolek i Lolek, w którym grał Adolf Dymsza – ulubiony aktor Nehrebeckiego.
Bolek i Lolek zyskali tak ogromną sławę, że w wielu miejscach w Polsce nazwano ulice ich imionami. Ulice Bolka i Lolka znajdują się m.in. w Olsztynie i Zielonej Górze. Co ciekawe, nie ma ulicy Bolka i Lolka w Bielsku-Białej, skąd bohaterowie „pochodzą”.
Może i nie ma ulicy, jest za to pomnik!
Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej
Pomnik Bolka i Lolka został uroczyście odsłonięty 19 maja 2011 roku. Znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Mostowej. Łatwo do niego dotrzeć, bowiem stoi tuż przy galerii handlowej Sfera. Pomnik w całości jest wykonany z brązu. Ma około 130 cm wzrostu i waży blisko 254 kg. Przedstawia Bolka oraz Lolka, którzy wskazują palcem globus, a dokładniej Bielsko-Białą na globusie.
Wypoczywając w urokliwym Beskidzie Śląskim, warto zajrzeć do tego wyjątkowego miasta i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jednymi z najsłynniejszych bohaterów polskich kreskówek. To oczywiście tylko jeden z wielu przystanków, bowiem Bielsko-Biała kryje w sobie moc atrakcji, w tym atrakcji bajkowych, gdyż na zwiedzających czeka także m.in. pomnik… Reksia!