Skrzyczne – charakterystyczny punkt na mapie Beskidu Śląskiego
Szczyt ten rozciąga się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Należy do pasma Baraniej Góry (Beskid Śląski dzieli się na dwa pasma – Baraniej Góry i Czantorii). Boczne ramię tegoż pasma tworzy masyw Skrzycznego oraz Małego Skrzycznego. Oddziela ono malowniczą dolinę górnego toku rzeki Żylicy od dużej śródgórskiej Kotliny Żywieckiej. Szczyt Skrzycznego trudno pomylić z jakimkolwiek innym, ponieważ jest bardzo charakterystyczny. Jego zbocza stromo opadają ku północy oraz wschodowi. Ponadto na szczycie wznosi się wielki maszt nadajnika RTV.
Jak dotrzeć na szczyt?
Istnieje wiele możliwości dojścia na Skrzyczne. Najchętniej wybieranymi szlakami pieszymi są: szlak niebieski i zielony. Każdym z nich wycieczkę możesz rozpocząć ze Szczyrku. Ponadto na szczyt możesz dotrzeć kolejką i… rowerem!
Szlaki piesze
Szlak zielony przebiega nieopodal Hotelu Klimczok Resort & SPA****, z okien którego rozpościera się malowniczy widok na szczyt. U zbiegu ulic Górskiej i Wrzosowej szlak ten łączy się na krótką chwilę ze szlakiem niebieskim. Następnie przebiega ulicą Leśną, gdzie niebawem prowadzi na teren Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Na przełęczy Becyrek (położonej na wysokości 862 m n.p.m.) szlak zielony łączy się ze szlakiem czerwonym. Na Kaskadzie (1039 m n.p.m.) ponownie zbiega się ze szlakiem niebieskim. Od tej pory wspólnie już prowadzą na sam szczyt. Czas przejścia wynosi około 2 godziny i 30 minut, długość trasy: 5 km (powrót około 1 godzina 40 minut). Możesz wrócić do Szczyrku tą samą drogą lub podążyć dalej szlakiem zielonym na takie szczyty jak kolejno:
- Małe Skrzyczne – 1211 m n.p.m., zaledwie 1,7 km od Skrzycznego, około 25-30 minut marszu;
- Malinowska Skała – 1152 m n.p.m. – około 4,3 km, nieco ponad 1 godzina wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody;
- Barania Góra – 1220 m n.p.m., szlak o długości 10 km, około 3 godziny do osiągnięcia celu.
Szlak niebieski wiedzie na szczyt ze Szczyrku (po rozdzieleniu ze szlakiem zielonym) ulicą Myśliwską przez dolną stację kolejki Skrzyczne i również niebawem wkracza do parku krajobrazowego. Dalej prowadzi przez Halę Jaworzyna i niedługo później łączy się ze szlakami czerwonym i zielonym. Szlakiem tym można dotrzeć na Równię (850 m n.p.m., około 2,5 km, 40 minut ze szczytu), a dalej do miejscowości Ostre (4,2 km, nieco ponad 1 godzina).
Szlak czerwony jest dłuższy od wyżej wymienionych – ma około 7,6 km, z centrum miejscowości Buczkowice na szczyt dotrzesz w około 3 godziny i 20 minut. Po dotarciu na Kaskadę szlak czerwony kończy się i droga wiedzie dalej szlakami zielonym i niebieskim.
Szlaki rowerowe
Beskid Śląski znany jest z doskonałych tras rowerowych. Takowych nie mogło oczywiście zabraknąć również na Skrzyczne! Jedną z ciekawszych i piękniejszych jest trasa z Przełęczy Salmopolskiej (inaczej Biały Krzyż). Prowadzi ona przez Malinów, Przełęcz pod Malinowem, Malinowską Skałę (świetne miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków), Kopę Skrzyczeńską i Małe Skrzyczne. Dystans wynosi około 17 km, czas przejazdu (bez przerw): około 2 godziny. Przez zaprawionych w boju miłośników dwóch kółek określana jest jako „łatwa”. Po drodze nie da się jednak uniknąć pchania roweru i dość trudnych odcinków zarówno podczas wyjazdu, jak i zjazdu. Powrót można zaplanować tą samą drogą lub udać się w stronę Hali Jaworzyna, a dalej przez Dunacie.
Kolej krzesełkowa
Kolej krzesełkowa na Skrzyczne to pierwsza w Polsce kolej tego typu. Powstała ona w 1958 roku, a w latach 1990, 1993, 2013 i 2017 poszczególne jej odcinki były modernizowane. Jest to kolej całoroczna, która składa się z dwóch odcinków. Dolna stacja kolejki mieści się przy ulicy Myśliwskiej w Szczyrku na wysokości 539 m n.p.m. Możesz dostać się nią na Halę Jaworzyna (górna stacja – 944,7 m n.p.m.). Na wysokości 948,7 m n.p.m. znajduje się górny odcinek kolejki, który wywozi turystów na wysokość 1244,9 m n.p.m., zatem niewiele poniżej szczytu.
Atrakcje na szczycie
Skrzyczne oferuje moc atrakcji turystycznych zarówno dla dzieci i dorosłych. Nieco poniżej szczytu, na wysokości 1250 m n.p.m., mieści się Schronisko PTTK Skrzyczne. Pierwszy obiekt schroniskowy stanął tutaj już w 1930 roku, ale niedługo później spłonął. Przez niemal cały okres drugiej wojny światowej schronisko funkcjonowało, ponieważ jego właścicielem był Niemiec. Później przez pewien czas stało opuszczone i niszczało, gdyż nie było pieniędzy na jego odbudowę. Ta nastąpiła w końcem lat 40. ubiegłego wieku. Generalny remont miał natomiast miejsce w 1998 roku. W schronisku można się posilić i schować w przypadku niepogody.
Na szczycie znajdą się ponadto m.in.: boisko, basen dla dzieci, strzelnica, ścianka wspinaczkowa i wspomniany już maszt nadajnika RTV o wysokości 87 metrów. Wschodnie zbocze Skrzycznego to doskonałe miejsce na start dla paralotniarzy. Nawet jeśli ostatecznie nie zdecydujesz się na lot, możesz obejrzeć naprawdę ciekawe widowisko!
Skrzyczne jest szczytem zdecydowanie wartym poznania. Choć jest najwyższy w całym Beskidzie Śląskim, jego zdobycie nie jest szczególnie karkołomne. Wszystkie szlaki są przyjemne i prowadzą w większości przez urokliwe zakątki. Jeśli nie chcesz lub z różnych względów nie możesz udać się na szczyt pieszo, możesz dotrzeć na niego kolejką krzesełkową. Już teraz zaplanuj swój dzień na jednym z najpiękniejszych szczytów Korony Gór Polski!