Szlaki dla każdego
Opisując szlaki rowerowe w Szczyrku i okolicy, nie można nie wspomnieć o wyjątkowej ścieżce rowerowo-pieszej biegnącej wzdłuż rzeki Żylicy. Jej długość wynosi nieco ponad 3,5 km, zatem jest to idealna propozycja na „rozruszanie się”– zwłaszcza dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dwoma kółkami. Wygodna, prosta droga pozwala przemieszczać się w sposób bezpieczny i komfortowy. Świetnie sprawdzi się na rodzinną przejażdżkę – nawet z maluchami, które będą jechać w fotelikach lub na swoich małych rowerkach! Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta w Szczyrku i przebiega m.in. przez kompleks skoczni narciarskich Skalite w przyjemnym, spokojnym otoczeniu.
Inną interesującą propozycją jest np. rowerowy szlak niebieski wokół Skalitego. Wycieczkę można rozpocząć na skrzyżowaniu ul. Leśnej (przy moście). Stamtąd szlak biegnie równolegle ze szlakiem zielonym prowadzącym na Skrzyczne. Na osiedlu Zapalenica udajemy się w lewo przez Siodło. To wyjątkowo malowniczy fragment trasy, na którym możemy podziwiać sporą część Beskidu Żywieckiego i Małego. Niebawem wyjeżdżamy na ulicę Graniczną i już drogą asfaltową udajemy się do centrum Szczyrku ścieżką rowerowo-pieszą wzdłuż Żylicy. Szlak ma długość około 8 km. Jego pokonanie bez przerwy zajmuje około 45 minut.
Miłośnikom nieco dłuższych wycieczek na pewno przypadnie do gustu również trasa Beskid (szlak żółty). Prowadzi ona ulicą Myśliwską, dalej ulicą Widokową aż do szczytu Beskidek (830 m n.p.m.), skąd można podziwiać bajeczne widoki na Skrzyczne i miasto. Dalej udajemy się do Przełęczy Karkoszczonka, skąd wracamy do Szczyrku ulicą Górską. Trasa liczy niespełna 10 km. Jej pokonanie bez przerw powinno zająć około 1 godzinę.
Inne ciekawe trasy rowerowe to m.in.: szlak niebieski Górka-Bieniatka (przez Sanktuarium na Górce, 9 km, około 50 minut), szlak czerwony Skrzyczne (z dolnej stacji wyciągu krzesełkowego przez Halę Skrzyczeńską, Skrzyczne i Halę Jaworzyna, ponad 10 km, około 1 godzina 20 minut) czy szlak czerwony Magura (przez Sanktuarium na Górce i Schronisko na Klimczoku, 14 km, około 1 godzina 40 minut).
Szlaki dla zaawansowanych
Poza trasami rowerowymi dostępnymi dla wszystkich, w okolicy znajduje się również kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych (singletrack) – Szczyrk Enduro Trails by TREK. Są to specjalnie wyprofilowane trasy w górskim terenie powstałe z dala od szlaków pieszych, na których można naprawdę zaszaleć! Każda trasa „wyposażona” jest w liczne atrakcje, jak m.in. hopki, naturalne przeszkody, stoliki itp. Część tras Enduro dedykowana jest początkującym rowerzystom, którzy chcą spróbować swoich sił w górskim terenie.
Przygotowanie do wyprawy rowerowej
Do każdej wycieczki, nawet ten najkrótszej, prowadzącej prostym, przyjemnym szlakiem, należy się odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności trzeba rozważyć kwestię sprzętu. Zarówno w Szczyrku i okolicy znajduje się sporo wypożyczalni rowerów. W związku z tym każdy, kto nie posiada własnego sprzętu lub nie ma możliwości jego przewiezienia, może zaopatrzyć się w niego na miejscu. Obecnie wypożyczalnie oferują naprawdę dobre rowery, które na bieżąco są serwisowane, dlatego jazda na nich jest nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Warto więc wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Podróżując z własnym rowerem, trzeba dokładnie sprawdzić jego stan techniczny przed wyjściem na szlak.
Temat sprzętu nie kończy się na rowerze. Obowiązkowym wyposażeniem każdego rowerzysty powinien być dobry kask, a do tego ochraniacze, rękawiczki, podstawowy zestaw naprawczy (dętka, łatki itd.), apteczka z plastrami, bandażem, środkiem odkażającym, napój (najlepiej niegazowana woda!). Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy na drodze, dlatego warto się zabezpieczyć, by uniknąć konieczności długiego powrotu na nogach z rowerem pod pachą… Oczywiście koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dodatkową odzież. W górach – jak powszechnie wiadomo – pogoda jest bardzo zmienna, lepiej więc mieć pod ręką dodatkową bluzę czy długie spodnie rowerowe, by nie marznąć.
Kolejna kwestia to zaplanowanie trasy. Najistotniejsze jest to, aby jej długość i stopień trudności dostosować do własnych umiejętności. Tylko jak je obiektywnie ocenić? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Osoby, które do tej pory korzystały z roweru okazjonalnie i robiły krótkie, proste trasy, nie powinny porywać się na trasy górskie o dużym nachyleniu, z licznymi przeszkodami, wąskimi, ostrymi zakrętami etc. Oczywiście i taka trasa jest możliwa do pokonania, ale dopiero po uzyskaniu odpowiedniej kondycji i umiejętności technicznych.
Warto też nie przeceniać swoich możliwości. Jeśli nawet na stosunkowo łatwej trasie pojawi się jakaś przeszkoda, czasem lepiej zejść i przeprowadzić rower, niż narażać się na potencjalne niebezpieczeństwo. Należy pokonywać trudności, walczyć ze słabościami i stawiać sobie coraz ambitniejsze cele, ale… wszystko krok po kroku i rozważnie!