Zabytki architektury w Bielsku-Białej
W Bielsku-Białej warto przespacerować się po obydwu historycznych częściach miasta, wyraźnie się od siebie różniących. Niegdyś dzieliła je granica na rzece Białej. Dziś pokonamy ją bez problemu przechodząc przez zabytkowy most.
W architekturze Starego Miasta dominują zabudowania z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Warto zawitać na rynek dawnego Bielska z nowoczesną fontanną z rzeźbą Neptuna, zobaczyć katedrę Świętego Mikołaja oraz zamek książąt Sułkowskich – najstarszą i największą zabytkową budowlę Bielska-Białej. Zamek zbudowano w XIV wieku. Przez stulecia służył jako siedziba Piastów cieszyńskich.
Bielski Syjon to z kolei historyczna dzielnica ewangelicka. Stoi tutaj, jedyny w Polsce, pomnik Marcina Lutra, słynnego XVI-wiecznego reformatora. Warto zajrzeć także do Kościoła Zbawiciela, zabytkowej świątyni parafii ewangelicko-augsburskiej.
Ulica 11 listopada stanowi główny miejski deptak i tradycyjne centrum handlowe. Niegdyś przebiegał tędy ważny środkowogalicyjski trakt kupiecki. Ratusz, teatr, dworzec kolejowy, gmach poczty, dawne budynki hoteli do złudzenia przypominają architekturę wiedeńską. Pięknie zdobione kamienice zachwycają detalami. Szczególną uwagę zwraca secesyjna kamienica „Pod Żabami”. Nad wejściem zobaczymy tu dwie, ubrane we fraki, żaby. Jedna z nich gra na mandolinie. Druga trzyma fajkę i kieliszek, opierając się przy tym na beczce wina. Bielsko-Biała to dobry kierunek na całodzienną wyprawę. Znajdziemy tu wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci.
Ciekawe miejsca w Bielsku-Białej
Warto wybrać się także na wycieczkę do Domu Tkacza, który jest odtworzonym mieszkaniem i warsztatem pracy bielskiego sukiennika oraz odwiedzić Starą Fabrykę, gdzie zgromadzono unikatową kolekcję zabytkowych maszyn włókienniczych. W Muzeum Fiata 126P zobaczymy z kolei, m.in., zielonego malucha – kabriolet, malucha z silnikiem Diesla czy malucha na gąsienicach.
Na stoku Dębowca działa kanapowa kolej linowa o długości około 600 m. Przy dolnej stacji kolejki funkcjonuje park linowy, a przy górnej plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa. Kolejką linową wjedziemy też na Szyndzielnię, gdzie stoi wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na otaczające ją szczyty górskie.
Bielsko-Biała z dziećmi - co warto zobaczyć?
W Bielsku-Białej działa słynne Studio Filmów Rysunkowych. Tworzono tutaj legendarne bajki animowane – Reksia, Bolka i Lolka czy Baltazara Gąbkę. Na ulicach Bielska-Białej stoi wielu bohaterów tworzonych tu filmów. Rzeźbę postaci z serialu „Pampalini łowca zwierząt” wraz z hipopotamem napotkamy w pobliżu bielskiego ratusza przy ul. Bohaterów Warszawy. Rzeźba Reksia znajduje się na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ks. Stanisława Stojałowskiego, obok mostu na Białej. Bolka i Lolka zobaczymy na dziedzińcu przy ul. Mostowej, przed budynkiem galerii handlowej Sfera II. Na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości pl. Wojska Polskiego stanęli natomiast Smok Wawelski oraz kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka.
Z dziećmi warto zajrzeć także do Teatru Lalek Banialuka, który jest jedną z bardziej znanych tego typu placówek kulturalnych w Polsce. Teatr wystawia swoje sztuki także za granicą, występując na różnego rodzaju festiwalach.