Ulica Myśliwska
Ta główna ulica Szczyrku biegnie niemal równolegle do potoku Żylicy. Napotkamy tu wiele straganów z pamiątkami. Przy Myśliwskiej działają także karczmy, gospody i restauracje. To swoiste centrum miasta.
Pod numerem 45 znajduje się dolna stacja kolejki na Skrzyczne, jednej z największych atrakcji Beskidu Śląskiego. Wyciąg podzielony jest na dwa odcinki Szczyrk-Hala Jaworzyna i Hala Jaworzyna-Skrzyczne. Przejechanie jednego odcinka trwa około kwadransa. Istnieje możliwość zakupu biletu na jeden odcinek w dowolną stronę lub na całą trasę ze Szczyrku na Skrzyczne i z powrotem.
Pod numerem 60 działa Beskidzka Galeria Sztuki w Szczyrku – Bator Art Gallery. Zobaczyć można tu współczesne malarstwo i ceramikę. W Galerii organizowane są także „Spotkania ze sztuką” – wykłady, warsztaty, koncerty, wieczory autorskie, imprezy folklorystyczne. Bator Art Galery jest jednym z obiektów szlaku kulturowego województwa śląskiego.
Pod numerem 34 funkcjonuje Miejski Ośrodek Kultury , organizujący wydarzenia kulturalno-artystyczne w Szczyrku.
Ulica Beskidzka
Niedaleko Urzędu Miejskiego w Szczyrku ulica Myśliwska przechodzi w Beskidzką. Równolegle do Beskidzkiej biegnie deptak spacerowy nad Żylicą wraz z placem Świętego Jakuba, który przylega do głównej ulicy. Jest to miejsce imprez kulturalnych i rozrywkowych.
Pod numerem 107 stoi drewniany kościół Świętego Jakuba. Zbudowano go w latach 1797-1800. Uważany jest za najcenniejszy zabytek miasta. Wyposażenie kościoła stanowią głównie późnobarokowe zabytki pochodzące z klasztoru Norbertanów w Nowym Sączu. Zobaczymy tu trzy ołtarze, wiele obrazów, kamienną chrzcielnicę i trzy kamienne kropielnice z początku XIX wieku. Wieżę kościoła zdobi dzwon pochodzący z końca XVII wieku.
Praktycznie naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy, widać kompleks skoczni narciarskich Skalite. Tworzą go trzy skocznie – normalna, średnia i mała. Pierwsze zawody odbyły się tu w już 1937 roku. Rekordzistą zimowym skoczni jest Piotr Żyła, który w 2008 roku osiągnął odległość 102 metrów. Latem 2022 roku rozgrywano na Skalitem zawody z cyklu FIS Cup w skokach narciarskich. Wygrał je austriacki skoczek Maximilian Lienher.
W sąsiedztwie skoczni funkcjonuje Muzeum Górskie. Zobaczymy tu wiele ciekawych pamiątek po wybitnych szczyrkowskich sportowcach, m.in. narty skokowe, biegowe i zjazdowe używane w okresie międzywojennym, sprzęt z Igrzysk Olimpijskich, oryginalne numery startowe z najważniejszych zawodów, kombinezony zawodników oraz bardzo dużą ilość historycznych zdjęć.
Na Beskidzkiej pod numerem 41 znajdziemy punkt Informacji Turystycznej. Warto tam zajrzeć, by zasięgnąć porad o atrakcjach Szczyrku i okolicy.
Ulica Olimpijska
Przy przejściu ulicy Myśliwskiej w Salmopolską znajduje się wjazd w ulicę Olimpijską. Za potokiem Czyrna leży dolna stacja kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską oraz ośrodek narciarski Czyrna-Solisko. Na Hali Skrzyczeńskiej zaczyna się jedna z najsłynniejszych i najtrudniejszych narciarskich tras zjazdowych w Polsce – Bieńkula. Trasa jest oznakowana kolorem czarnym. Jej długość wynosi 1350 m, a przewyższenie sięga 390 m. Można tu także poszaleć na rowerach, korzystając ze ścieżek Szczyrk Enduro Trails.
Ulica Górska
Górska to ulicą, którą po wyjściu z Poziomkowej, dotrzemy z Hotelu Klimczok do centrum Szczyrku. Jeśli pójdziemy w przeciwną stronę, po skręceniu w ulicę Grzybową, znajdziemy się u podnóża ośrodka narciarskiego Beskid Sport Arena. Ten kompleks narciarski przygotował cztery trasy zjazdowe o łącznej długości 3200 metrów i powierzchni 8 ha.