Krótka historia paralotniarstwa
Paralotniarstwo jest stosunkowo nowym sportem, bowiem w formie, jaką znamy obecnie, powstało w latach 70. ubiegłego wieku. Sport ten wywodzi się z Francji, gdzie cieszy się zdecydowanie największą popularnością. W Polsce pojawił się końcem lat 80 zeszłego stulenia i również bardzo szybko zyskał zainteresowanie wszystkich miłośników mocnych wrażeń. Pierwsze loty na paralotni odbywały się w Tatrach i po niedługim czasie, dokładnie w 1992 roku, miały miejsce pierwsze zawody paralotniarstwa w Polsce – w Zakopanem, gdzie startowano ze zbocza Nosala. Warto wiedzieć, że paralotniarstwo jest niezwykle często mylone z lotniarstwem, tymczasem istnieje między nimi jedna podstawowa różnica. W konstrukcji paralotni nie ma sztywnych elementów.
Paralotniarstwo – potężny zastrzyk emocji
Latanie, będące marzeniem ludzi od wieków, jest niezwykle emocjonującą aktywnością, której nie sposób porównać do czegokolwiek innego. Trudno też porównać lot na paralotni np. do lotu samolotem. W pierwszym przypadku nie ma żadnych barier. Jest za to przestrzeń i poczucie wolności. Bez względu na to, czy leci się pierwszy, czy setny raz, emocje są ogromne i latanie nigdy się nie nudzi. Oczywiście przygoda z paralotnią powinna być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego właśnie, chcąc zrealizować swoje marzenie o lataniu, w pierwszej kolejności należy zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną, a następnie praktyczną, pod okiem wykwalifikowanych, doświadczonych instruktorów paralotniarstwa. W Szczyrku o takich nietrudno!
Szczyrk – stolica paralotniarstwa!
Szczyrk, popularna w Beskidzie Śląskim miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym, jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku i rekreacji mieszkańców regionu. Ponadto każdego roku przyjeżdżają tutaj turyści z wielu innych zakątków Polski, a nawet z zagranicy, bowiem Szczyrk oferuje moc atrakcji! Loty paralotnią są bez wątpienia jedną z nich.
Naturalnie to nie tak, że jeśli mamy ochotę unieść się w górę i podziwiać niczym niezmącone widoki, po prostu „dosiądziemy” paralotni i polecimy. W pierwszej kolejności musimy zapisać się na szkolenie. Trwa ono zazwyczaj kilka dni. Chcąc spróbować swoich sił w paralotniarstwie, nie trzeba na starcie inwestować we własny sprzęt. Każda dobra szkoła paralotniarstwa udostępnia go swoim kursantom na czas nauki. Poza skrzydłami i uprzężą są to m.in. kask, łączność radiowa i oczywiście system ratunkowy. Szkolenia odbywają się w Szczyrku i okolicy. Niektóre szkoły posiadają własne stoki szkoleniowe.
W wielu szkołach można uzyskać uprawnienia, które są wymagane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po kursie następuje egzamin, a jego zdanie skutkuje otrzymaniem zaświadczenia. Każdy, bez względu na to, czy dopiero zaczyna przygodę z paralotniarstwem, czy już kiedyś latał i posiada podstawową wiedzę, znajdzie coś dla siebie. W Szczyrku organizowane są bowiem zarówno kursy dla początkujących, jak i kursy profesjonalne dla zaawansowanych paralotniarzy. Po kursie zaawansowanym można przystąpić do egzaminu państwowego w celu zdobycia Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni, który zdaje się przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną.