Jezioro Żywieckie – garść faktów i ciekawostek
Jezioro Żywieckie znane jest także pod takimi nazwami jak Zbiornik Wodny Tresna oraz Żywiecki Zbiornik Wodny. Jezioro to jest w istocie zbiornikiem retencyjnym, który został utworzony w 1966 roku na rzece Sole nieopodal miejscowości Żywiec. Znajduje się w niezwykle urokliwej lokalizacji, na granicy Beskidu Małego oraz Kotliny Żywieckiej.
Powstanie jeziora skutkowało częściowym, a w niektórych przypadkach całkowitym zalaniem okolicznych wsi i osiedli. W całości pod wodą znalazł się Stary Żywiec, jedna z ówczesnych dzielnic Żywca. Również niemal w całości zatopiona została wieś Zadziele. Nieliczne jej ocalałe obszary obecnie wchodzą w skład Moszczanicy, jednej z dzielnic Żywca. Częściowo zalane zostały ponadto m.in. Zarzecze, Tresna, Rędziny, Pietrzykowice. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w wyniku długotrwałej suszy w roku 2015 doszło do tymczasowego odsłonięcia sporych fragmentów zalanych terenów.
Jezioro Żywieckie w liczbach
Rozmiary stworzonego ręką człowieka jeziora robią wrażenie. Teren jest tak duży, że – pomimo ogromnych walorów turystycznych, a co za tym idzie, sporej liczby odwiedzających – każdy znajdzie tu ciszę, spokój i kawałek przestrzeni tylko dla siebie. Całkowita pojemność zbiornika wynosi 94,60 mln m³. Ma on powierzchnię około 10 km², jest długi na 6,25 km. Jego maksymalna szerokość to 3,1 km. Linia brzegowa liczy niespełna 34 km. Średnia głębokość to 8,6 m, natomiast maksymalna głębokość wynosi około 26,8 m. Z istnieniem Jeziora Żywieckiego łączy się nierozerwalnie budowa zapory w Tresnej, która ma długość 310 m i jest wysoka na 39 m.
Funkcje Żywieckiego Zbiornika Wodnego
W tym miejscu należy przywołać fragment historii tego wyjątkowego miejsca. Był czerwiec 1958 roku, kiedy w wyniku niezwykle intensywnych opadów deszczu przez Żywiecczyznę przeszła wielka powódź, która spowodowała ogromne straty. Zalanych zostało kilkadziesiąt miejscowości, w tym centrum Żywca. Doszło do zerwania wielu mostów, niestety nie obeszło się bez kilku ofiar śmiertelnych. Obecnie uważa się, że powódź z 1958 roku była największą i najtragiczniejszą w skutkach powodzią w Kotlinie Żywieckiej na tle całego XX wieku.
Zdarzenie to spowodowało, że podjęto decyzję o budowie zapory, która w przyszłości miałaby eliminować takie zagrożenie. Tak też się stało, dlatego zbiornik i zapora pełnią obecnie funkcję przede wszystkim przeciwpowodziową oraz regulującą (regulacja dopływów górnej Wisły). Ponadto jezioro jest oczywiście wspaniałym miejscem rekreacji, a tuż przy zaporze mieści się elektrownia wodna.
Plaże nad Jeziorem Żywieckim
Jezioro Żywieckie usłane jest malowniczymi plażami. Niezwykle lubianą i chętnie odwiedzaną plażą jest ta w niewielkiej wsi turystycznej Zarzecze. Cechuje się bardzo dobrą infrastrukturą. Na miejscu znajduje się m.in. klub żeglarski i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można w niej wypożyczyć np. kajaki i deski SUP. Inną ciekawą plażą jest plaża miejska w Żywcu. Poza „oficjalnymi” plażami nad jeziorem można znaleźć wiele spokojnych, urokliwych zakątków idealnych na piknik i odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że kąpiel w jeziorze dozwolona jest wyłącznie we wskazanych miejscach!
Wycieczka wokół jeziora
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą pokusić się o pokonanie całej trasy wiodącej wokół jeziora. Liczy ona 34 km. W większości prowadzi drogą asfaltową, rowerem można ją przebyć w około 2 godziny. Po drodze znajduje się mnóstwo atrakcji i cudowne widoki – nie tylko na jezioro, ale też na okoliczne góry oraz zabytki. Na nieco dłuższy odpoczynek warto zatrzymać się na zaporze wodnej, a także – podczas przejazdu przez Żywiec – odwiedzając np. Muzeum Miejskie czy słynne Muzeum Browaru.
Od jeziora na szczyt
W okolicach Jeziora Żywieckiego przebiega wiele szlaków turystycznych prowadzących w najpiękniejsze zakątki Beskidów. Bezpośrednio z plaży w Zarzeczu można ruszyć żółtym szlakiem na Łysy Groń, niewysoki, ale malowniczy szczyt liczący 601 m n.p.m. Szlakiem niebieskim można podążyć z Tresnej na Kościelec (735 m n.p.m.), a dalej na Jaworzynę (861 m n.p.m.).
Bez względu na to, na jaką formę wypoczynku nad Jeziorem Żywieckim się zdecydujesz, zachwycą Cię bajeczne widoki i wyjątkowa atmosfera tego miejsca!