Elektrownia Porąbka-Żar
Elektrownia ta zaczęła swoją pracę w 1979 roku, jednak plany jej powstania sięgają kilku dziesięcioleci wstecz. Pojawiły się one już w latach 30. ubiegłego wieku, gdy budowana była zapora w Międzybrodziu Bialskim (Zapora Porąbka). Co ciekawe, jednym z inicjatorów budowy elektrowni w tym miejscu był sam Gabriel Narutowicz, późniejszy pierwszy prezydent Polski i jednocześnie jeden z twórców projektu wspomnianej zapory. Projekt elektrowni powstawał w latach 1964-1968. Do prac przygotowawczych przystąpiono w 1969 roku, a rok później ruszyły prace górnicze. Odbiór elektrowni nastąpił dokładnie 31 grudnia 1979 roku.
Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania przez cały rok. Z pewnością warto do niej zajrzeć, bowiem jest to atrakcja unikatowa w skali całego kraju! Ponadto najbliższa okolica elektrowni również oferuje wiele niespodzianek, wrażeń i malowniczych widoków.
Zapora Porąbka
Zapora Porąbka, jak zostało nadmienione, powstała w latach 30 ubiegłego stulecia, a dokładniej wznoszono ją w latach 1928-1937. Mieści się ona w Międzybrodziu Bialskim, spiętrza wody Soły i tworzy w ten sposób malowniczy, świetnie zagospodarowany turystycznie Międzybrodzki Zbiornik Wodny, lepiej znany pod nazwą Jezioro Międzybrodzkie. Zapora ta jest zaporą typu ciężkiego, ma długość 260 m i wysokość 37,3 m. Działa ona od grudnia 1936 roku.
Jak się okazuje, pewnym problemem jest nazwa zapory – Zapora Porąbka, gdyż tak naprawdę mieści się ona na obszarze wsi Międzybrodzie Bialskie. Od Porąbki dzieli ją około 200 metrów, dlatego często można spotkać się z nazwą „zapora w Porąbce”. Obiekt ten znajduje się w bardzo pięknej, spokojnej okolicy otoczonej górami. Śmiało możesz przespacerować się po zaporze i cieszyć oczy cudownymi widokami.
Urokliwe sąsiedztwo elektrowni
Wybierając się na zwiedzanie elektrowni i zapory, warto wygospodarować sobie nieco więcej czasu. Jest na co, bowiem okolica aż kipi atrakcjami wszelkiego rodzaju! Co trzeba zobaczyć? Oto kilka podpowiedzi.
Na pewno warto zaliczyć kilka pobliskich szczytów, jak np. Chrobacza Łąka (828 m n.p.m., z charakterystycznym krzyżem na szczycie), Bujakowski Groń (749 m n.p.m.), Zasolnica (556 m n.p.m.). Koniecznie trzeba odkryć uroki Jeziora Żywieckiego, Międzybrodzkiego i rzeki Soły, zwiedzić Muzeum Browaru w Żywcu i Park Etnograficzny Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu. To zaledwie kilka z bardzo wielu atrakcji, które oferuje ten przepiękny region Polski!