Jaki szlak na Klimczok wybrać?
Szlaki górskie prowadzące na Klimczok sprzyjają uprawianiu turystyki w Beskidzie Śląskim. Wycieczki piesze w Beskidach nie są zbytnio wymagające, a trasy doskonale nadają się na rodzinne wędrówki. Liczne szlaki w Beskidzie Śląskim są przyjazne dzieciom. Należy do nich również trasa prowadząca na Klimczok.
Od nazwy szczytu swoją nazwę wziął Hotel Klimczok w Szczyrku, który jest doskonałą bazą wypadową na ten jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim. Z Hotelu Klimczok, który leży przy Poziomkowej, idziemy na południe w kierunku ulicy Jagodowej, gdzie z kolei zobaczymy oznakowanie szlaku żółtego prowadzącego Doliną Wilczego Potoku. W ok. 50 min dotrzemy nim do Przełęczy Karkoszczonka, w pobliżu której na wysokości 736 m n.p.m. znajduje się Chata Wuja Toma – klimatyczne schronisko górskie, urządzone w zabytkowej drewnianej góralskiej zagrodzie z 1918 r. Ze znajdującej się tu polany widać Klimczok, Magurę, Skalite oraz Skrzyczne. Jest to doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku przed dalszą wędrówką.
Szlak na Klimczok z Chaty Wuja Toma
Z Przełęczy Karkoszczonka podążamy dalej szlakiem czerwonym, który po ok. 65 min doprowadzi nas na Siodło pod Klimczokiem.
Przed Wilczym Potokiem możemy zboczyć ze szlaku w kierunku Jaskini w Trzech Kopcach, zwanej także Grotą Klimczoka. Jaskinia ta ma długość 1254 m, co czyni ją trzecią pod względem długości na obszarze Beskidów. Jaskinia w Trzech Kopcach jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Wybierając się do Jaskini w Trzech Kopcach należy pamiętać o zabraniu ze sobą latarek oraz cieplejszych ubrań, ponieważ temperatura wewnątrz jest stała i wynosi zaledwie 6,5 stopnia Celsjusza. Otwór wejściowy do jaskini otoczony jest barierkami. Studnia wejściowa o głębokości ok. 4 m prowadzi do labiryntu korytarzy i komór o oryginalnych nazwach jak Sala Zbójców, Sala Kazików czy Sala Nietoperzy.
Co warto zobaczyć na Klimczoku?
Po zwiedzeniu Jaskini w Trzech Kopcach wracamy na czerwony szlak, którym dotrzemy do Siodła pod Klimczokiem – położonej na wysokości 1040 m n.p.m. przełęczy pomiędzy szczytem Magury (1109 m n.p.m.) i Klimczokiem (1117 m n.p.m.). Siodło stanowi węzeł szlaków. Podejście na Klimczok zajmuje stąd około 10 min, ale jest dosyć strome i męczące.
Trudy wejścia na Klimczok wynagradza przepiękny widok. Przy dobrej pogodzie ze szczytu zobaczymy Kotlinę Żywiecką oraz Beskid Żywiecki z Babią Górą na czele. Po nacieszeniu oczy krajobrazami schodzimy do Siodła pod Klimczokiem i podążamy w kierunku Schroniska PTTK Klimczok, położonego w rzeczywistości pod szczytem Magury. W leżącym na wysokości 1052 m n.p.m. schronisku można zrobić dłuższy postój na posiłek i piknik z dziećmi. W sezonie spotkamy tu wielu wypoczywających w tym malowniczym miejscu miłośników wycieczek pieszych po Beskidach.
Jaki szlak z Klimczoka do Szczyrku?
Spod schroniska do Szczyrku schodzimy Doliną Biłej zielonym szlakiem (1,30 min). Droga jest bardzo przyjemna – jest to typowy szlak pieszy dla dzieci. Po drodze po prawej stronie widać Beskid Żywiecki, Babią Górę oraz Skrzyczne. Szlak doprowadzi nas do przystanku PKS Szczyrk Biła. Można tu wsiąść w autobus i podjechać do Szczyrku Centrum lub iść do miasteczka pieszo asfaltową drogą, która kończy się przy Starej Karczmie.